Останнім часом квартири з вільним плануванням стають популярнішими у забудовників і покупців. Але квартири на вторинному ринку дешевше і найчастіше мають закриту планування, де кімнати розділені стінами. Ми розглянемо важливе питання, яку планування квартири вибрати і не прогадати.

Зміст:

 • Закрита планування
 • Відкрите планування
 • Частково закрита
 • Корисні поради при виборі планування квартири

Всі варіанти планувань мають переваги і обмеження. Крім того, багато що залежить від способу життя власників, складу сім’ї, характеру і звичок. Якщо ви збираєтеся купувати житло і спантеличені питанням, як вибрати планування квартири, вивчіть особливості трьох найбільш популярних варіантів розташування кімнат.

Спробуємо розібратися, які бувають планування квартир, в чому плюси і мінуси традиційного житла і відкритого простору.

Дизайнери розділяють 3 варіанти планування – закрита, відкрита і закрита з суміщенням кухні і вітальні.

Традиційно закрита
Оптимальним чином підходить для великої сім’ї, що включає 2-3 покоління, шанувальників усамітнення і консерваторів. Всі кімнати абсолютно ізольовані один від одного.

Такі квартири є в будівлях різного віку і планування можуть змінюватись, немає єдиного правила розташування приміщень стосовно один одного. Але в більшості випадків кухня розташовується через стінку з санвузлами і сусідської кухнею, це спрощує розведення водопостачання та каналізації.

Чим старіший будинок, тим менше і вже в нього буде кухня. Також, пережитком минулого вважається прохідна вітальня, яка не може повністю функціонувати, як відокремлене приміщення. Більш докладні рекомендації, яка планування краще, шукайте в кінці статті.

Закритий тип квартири вимагає достатньої площі, частина з якої з’їдять холи та коридори.

Таке планування зручна для великих сімей, кожен домочадець може займатися справами і не турбувати інших. У квартирі, розділеної на велику кількість кімнат уживуться дорослі і діти з різним графіком сну.

Планування ідеально підходить для створення класичного стилю інтер’єру в його європейському варіанті: благородно, респектабельно, з повагою до традицій.

Революційно відкрита


Таке планування – практично повністю відкриту – обирають у двох зовсім протилежних випадках:

 • або з-за обмеженості коштів,
 • або від їхнього надлишку.

Виходить своєрідний “відкритий космос”, який виглядає більш просторим, ніж є насправді.

Випадок з обмеженими засобами (умовно)

У першому варіанті виходить “студія”, тимчасовий варіант для молодої сім’ї без дітей. Або для самотнього городянина в активному пошуку розваг або творчого натхнення, але без коштів на квартиру з великою кількістю кімнат.

Середній розмір студії – від 40 до 60 кв. м. Студія – це єдиний простір, що об’єднує безліч функцій. Виключення робиться тільки для ізольованого санвузла.

Зонування

Зонувати студію можна двома способами: візуальним і функціональним.

Перший спосіб передбачає поділ простору на кілька зон, які відрізняються один від одного нюансами обробки, типом освітлення і, іноді, різним рівнем стелі або підлоги.

Другий спосіб – багатофункціональне використання однієї і тієї ж площі в залежності від часу доби або потреб. Головну роль тут відіграє мобільна меблі і “трансформери”.

У разі надлишку коштів

Другий випадок абсолютно відкритого простору – це свідомий вибір також не обтяжених сім’єю холостяків, але тих, хто вже може дозволити собі простору площу, що перевищує мінімально необхідну.

Розміри починаються від 100 кв. м, а верхня межа обмежена лише фінансовими можливостями власника.

Така квартира по першому враженню нагадує невеликий стадіон, де кожен вхідний може займатися своєю справою у відносному віддаленні від інших, але в той же час, перебуваючи в зоні видимості.

Класичний варіант – лофт. Менш відомий, але більш витончений – лаунж-флет, квартира для розваг. Вітальня, кухня, спальня і навіть ванна розташовуються в найхимерніших поєднаннях по відношенню один до одного, порушуючи всі відомі правила планування.

Єдине, на що спирається дизайнер при створенні такого житла – особисті уявлення господаря про те, що потрібно йому і гостям. Ці квартири часто виглядають досить незвично і вражають неймовірною плануванням і деталями.

Саме такий тип житла можна вважати справжнім “open space”. Хоча у нас так називають і наступний (компромісний) варіант.

Але перш ніж з’ясовувати, яка планування квартири краще підходить саме вам, потрібно твердно розуміти, що в повністю відкритому просторі всі домочадці будуть на виду один в одного, і уединия в такій квартирі домогтися складно.

Компроміс
Це найбільш раціональний варіант. Відкрите планування вибирається тільки для гостьової частини квартири, з’єднується кухня, вітальня і їдальня, приватна частина ізольована. Між ними також розташовується невеликий хол, як і у випадку з традиційним варіантом.

Такий варіант планування гарантує усамітнення і раціональне використання площі. Крім того, простір квартири сприймається більш просторим, ніж, якщо б його поділяли глухі стіни.

Обмежень на площу тут не існує, цей варіант буде доречний для невеликої квартири і для першого поверху дворівневою.

Передпокій відокремлюється декоративною перегородкою, що розділяє вхідну і житлову зони. Далі планування часто прив’язується до розводці комунікацій, а в іншому зовсім вільна.

Найпоширеніший варіант – кухня і вітальня в протилежних частинах кімнати, а між ними зона їдальні. Остання, в залежності від уподобань господарів і способу життя, може бути лише умовно позначена барною стійкою або виглядати як повноцінна обідня група.

Саме головне достоїнство такого планування – простір.

Єдина особливість, про яку нерідко згадують, – запахи з кухні легко проникають в зону вітальні. Але ця проблема легко вирішується потужною витяжкою, системою вентиляції або мобільними розсувними перегородками, які, подібно японським панелей можуть закривати або відкривати зону кухні. Втім, світ рухається у напрямку більш простих способів приготування їжі, тому навряд чи цей момент можна вважати серйозним недоліком.

Корисні поради при виборі планування квартири

 • В квартирі з закритою плануванням житлові кімнати або кухня не повинні бути прохідними.
 • Зручніше, коли санвузол розділений на ванну і туалет. Такий поділ є в квартирах, де більше двох житлових кімнат, в однокімнатних квартирах дуже старого житлового фонду, або зовсім нового.
 • Квартиру з традиційним плануванням можна перетворити в студію, але доведеться узгодити план перепланування в БТІ. Але можливо знести тільки перегородки, де товщина стіни не більше 10-15 див. Дізнатися, які стіни дозволяється знести, можна з плану БТІ квартири.
 • В квартирі з будь плануванням необхідно виділити місце під комірчину, в якій будуть зберігатися сезонні речі, пилосос і все інше чим ви користуєтеся зрідка.
 • Чим більше площа приміщення, тим більше буде потрібно тепла, щоб обігріти помешкання.
 • У кімнатах-багатокутниках можна проявити фантазію і пограти з плануванням, але найчастіше це не найзручніший варіант. Краще всього, коли кімната прямокутна або наближена до квадрата.
 • Чим більше кімнат, тим більше коридорів. З одного боку, це зручно, оскільки житлові приміщення не стають прохідними, але дуже часто зустрічаються широкі коридори, які неможливо поставити шафу або тумбу, не заступаючи шлях і не зачіпаючи двері.
 • При переплануванні квартири з традиційною в студію не можна допускати появи житлових приміщень без вікон, наприклад, зони для сну з ліжком. Скрізь, де людина проводить багато часу, повинен бути світло.
 • При переплануванні 2+ кімнатної квартири в студію, психологи рекомендують залишити одну кімнату в якості закритою, навіть для молодих бездітних сімей і холостяків.
 • Чим старіший будинок, тим непередбачуванішою може бути планування, яку не завжди можна поміняти.

✽ ✽ ✽

Наші дизайнери можуть запропонувати Вам найбільш зручні і грамотні варіанти перепланування традиційної квартири в студію, а також ознайомлять Вас з усіма тонкощами інтер’єру і ремонту конкретно Вашого житла.

Головне в плануванні квартири – щоб Вам було комфортно жити!