Основні синоніми течії: модерн, арт-нуво.
Менш поширені варіанти найменувань: “студіо”, “стиль хвиль і ліній”, “тенденції початку 20-го століття”, “ліберті”.
У перекладі з французької “art nouveau” означає – нове мистецтво.

Зміст:

 • Історія походження стилю ар-нуво
 • Основні риси
 • Особливості інтер’єру в деталях
 • Практичні рекомендації

Історія походження ар-нуво

Зародився стиль арт-нуво в інтер’єрі та мистецтві наприкінці 19 століття, остаточно змінивши йде бароко. У ньому вдало поєднуються елегантність, багатожанровість і вплив промислової революції.

Поява віяння було викликано стрімким розвитком промисловості і автоматизованих технологій. Люди не хотіли забувати про красу природи і показували свій потяг до неї в образотворчому мистецтві.

Багато художники і дизайнери того часу захотіли новизни. Однак на практиці виявилося нелегко створити і розвинути зовсім новий напрямок. Тому представники творчої гілки запозичили багато нюансів з різних епох.

Перший час ар-нуво (модерн) являв собою не зовсім вдалу суміш сучасної та історичної епохи. Доходило навіть до несмаку. Лише через тривалий період почали вимальовуватися риси досконалого нового напряму.

Основні риси

Арт-нуво в інтер’єрі характеризується природними, плавними лініями. Орнамент ар-нуво хвилястий, природний. Створюється враження, що декор створювала природа, без втручання людини.

Яскравим символом течії стала робота, вишита золотистим шовком у 1895 році, під назвою “Удар бича”. Її автор – відомий німецький художник-декоратор Герман Обріст.
Ще одна характерна риса течії – єдність і завершеність всіх елементів. Дивлячись на правильно оформлене приміщення, здається, що ви дивитеся на мальовничу картину, в якій гармонійно поєднуються всі деталі. Вона сприймається, як єдине ціле.

Як вже було сказано вище, надихала дизайнерів і художників природа: в’юнкі рослини, бутони, екзотичні птахи, латаття, ластівки, метелики, дами з довгим кучерявим волоссям. У пік популярності віяння декорировалось практично все – від приміщень до столових приладів.

Характерні приклади оформлення приміщення можна побачити, ознайомившись з роботами Антоніо Гауді, Федора Штехеля, Серпня Енделя.

Внесли свої зміни у вже практично сформована протягом представники Школи мистецтв Глазго. В ар-нуво почали проглядатися виражені геометричні форми, а також криві лінії.

Ар-нуво в інтер’єрі – це також гармонійна комбінація різних матеріалів:

 • вітраж і дерево;
 • камінь і метал;
 • шпалери та розпис.

Основні колірні гами:

 • бежевий;
 • кремовий;
 • білий;
 • золотистий;
 • деревний.

Оформлене житло легке для сприйняття. Воно уособлює спокій, витонченість і гармонію. У ньому не відчувається перевантаженість деталями і насиченими тонами.Особливості інтер’єру в деталях

Підлоги

Підлогове покриття – це, безумовно, паркет або його імітація. Дошка може бути світлого кольору з темними візерунками у вигляді плавних ліній. Використовуються також килими з характерними візерунками і рослинними декорами. Для ванної кімнати та кухні в стилі арт-нуво підійде плитка або керамограніт, що імітує паркет.

Стіни

Забарвлення декоративного облицювання стін м’які і не відрізняються високою яскравістю. У світанок епохи користувалися популярністю візерунчасті шпалери. Сучасні дизайнерські рішення часто передбачають орнамент тільки на одній або декількох стінах. Інші стіни приміщення мають колір, що гармонує з тонами декору. Таке ж рішення підійде для кухні та ванної кімнати. Тільки в якості обробки слід використовувати плитку.

Ще один варіант облицювання – декоративна штукатурка з рослинними мотивами. Вона презентабельно виглядає, можна підібрати бажаний колір. Мармурова штукатурка буде таємниче мерехтіння при будь-якому освітленні.

Стеля

Може бути з вітражами, склом, глянсовим блиском, вставками у вигляді ліній деревних відтінків. Ще один варіант – штукатурка і ліпнина у вигляді витких рослин. Особливих обмежень у виборі матеріалів немає, головне – характерні риси.

Сходи

Масивні, урочисті, з плавними вигинами. Доповнює їх кування поручнів і огорож або різьба, якщо сходи дерев’яні. Сходи можуть бути зроблені зі скла, дерева, каменю чи металу. На широких сходах доречна розпис. Дивлячись на таку драбину, створюється враження, що її створила сама природа, продумавши кожну деталь.Меблі

Меблі арт-нуво характеризується відсутністю гострих країв. Форми переважно напівкруглі, обтічні. Спинки стільців і крісел можуть нагадувати крила метеликів. Варто зауважити, що антикварні меблі знайти нелегко, а виготовити під замовлення буде недешево. Досить часто підбирається сучасні меблі з характерними рисами.
Освітлення

Родзинка підлогових, стельових, настільних і настінних світильників – матове скло. Протягом як не можна краще підкреслює лампа Тіффані з вітражних стекол. Абажури також з вітражними малюнками, квітковими орнаментами і звивистими лініями. Корпус світильників масивний і найчастіше бронзовий. Основне світло – злегка приглушений. Люстри арт-нуво можуть мати квітковий рельєф. Підстава – кування. Плафон можуть тримати витіюваті ланки, основа яких кріпиться до стелі.Декор

Вітаються дзеркала у великій кількості з витіюватими рамами, скульптури тварин або жінок з довгим в’юнким волоссям, підлогові вази з розписом. Вигідно підкреслити інтер’єр можна за допомогою картин у стилі арт-нуво.

В основі сюжету може бути:

 • натюрморт з фруктами, метеликами, ліліями;
 • водойми з лататтям на тлі зелених насаджень;
 • летять птахи або сидять на деревах;
 • дами з букетами і довгими кучерявими волоссям.

Багет для зображень являє собою переплетення звивистих ліній. Рама може бути доповнена різьбленням по дереву.Практичні рекомендації

 • Змінити прямокутні форми дверей і вікон можна за допомогою декоративних накладок. Вони бувають з різних матеріалів, а їх форми відповідають стилю ар-нуво.
 • Доповніть рослинним орнаментом підлогу, стіни і стелю. Варіантів, як це можна зробити, достатньо: ліпнина, розпис, декор на плитці.
 • Придбайте текстиль з рослинним візерунком приглушених тонів. На ньому можуть бути зображені квіткові композиції, гілки дерев, птахи на тлі гіллястих рослин.
 • Використовуйте масивні штори в підлогу світлих тонів.
 • Підкреслити протягом можна за допомогою ліжка з виразним узголів’ям у вигляді різьблення. Це можуть бути зображення пліц, квітів і рослин.
 • Використовуйте матеріали з натурального дерева з обтічними формами.

Незважаючи на те, що арт-нуво з’явився ще багато років тому, своєї популярності вона не втратила і в наші дні. Житло, оформлене в цьому стилі, стане відмінним рішенням для тих, кому подобається елегантна, спокійна обстановка, що випромінює комфорт.