Квартири з відкритим плануванням стали популярні в США, як новий зручний тип організації житлового простору.

Принцип вельми раціональний: приватні приміщення слід ізолювати, а все інше можна поєднувати з користю для візуального враження простору і заради зручності пересування.

Метод відкритої планування об’єднує територію для сімейного відпочинку, прийому гостей, денних турбот в одне просторе приміщення, а приватна частина квартири – спальні, санвузли, гардероб кабінет ізольовані.

Ми розглянемо основні принципи відкритого планування, як зробити “презентаційну зону” зручною і комфортною.

 • Що об’єднуємо?
 • Способи зонування
  • Конструктивно
  • Візуально
 • Вибір стилю, меблів, оздоблення
 • Декорування
 • Освітлення
 • Холи та передпокій
 • Санвузли


У статті “Як вибрати планування квартири за власним смаком” ми розглянули 3 варіанти в залежності від ступеня ізольованості приміщень один від одного. А тут докладно розберемо особливості створення зручного типу житла, який виглядає ефектно, але досить затишно. Він оптимально підходить для сімейної і для холостяцької квартири. Якщо вам до душі такий варіант, варто дізнатися, що таке відкрите планування та як правильно організувати її зонування.
Що об’єднуємо?

Найпопулярніший варіант – зв’язати вітальню, їдальню та кухню. Ці приміщення входять в орбіту прийому гостей” і з’єднують інтереси всіх членів сім’ї.

Також, інтер’єр відкритого планування може передбачати розміщення у відкритій частині квартири домашнього офісу. Такий варіант підходить для холостяцького житла і тих, кого не відволікає спілкування з домочадцями.

Дизайн інтер’єру з відкритим плануванням не завжди повинен бути строго прямокутним.

Повороти, рух по колу і окремі “алькови” зонують приміщення, створюють більш багатопланову перспективу і різноманітність. Подібна “архітектура” створюється периметром санвузла або стінами інших кімнат, спеціально спорудженими конструкціями і розстановкою меблів.
Способи зонування

При плануванні інтер’єру з відкритим плануванням необхідно дотримуватися правил зонування і грамотного поділу простору, інакше ви ризикуєте організувати склад нагромадження меблів замість затишної квартири.

Конструктивно

Декоративні перегородки

Найефектніший варіант. З одного боку це функціональне огородження і стіна, на яку можна повісити телевізор або організувати полиці, з іншого – декоративний елемент, який може урізноманітнити інтер’єр відмінною від кольору стін обробкою.

Існує два варіанти зонування за допомогою перегородок: стіни до стелі з наскрізними нішами або вбудованим великим декором, наприклад, у вигляді акваріума або переходять у колони. Другий тип – конструкції середньої висоти, нижче людського росту, іноді ступінчастої форми. При бажанні на їх горизонтальній поверхні можна розташувати композиції з рослин або дрібну пластику.

Арки

Арки – один з найпопулярніших варіантів організації отвору в перегородках. Щоб органічно вписати арку в простір, її форма повинна повторюватися в інших елементах декору меблів. Рекомендується замовити креслення отвору у професійного дизайнера або архітектора, який прорахує всі розміри і допуски, зробить для майстрів зрозумілу інструкцію.

Розсувні перегородки

Розсувні перегородки займають мало місця і можуть ізолювати простір, що зручно з точки зору функціональності: якщо ви будете готувати рибу в зоні кухні, запах не піде в житлові приміщення. А для прийому гостей можна розкрити перегородки, збільшуючи простір. Незважаючи на те, що розсувні перегородки монтуються по закінченню ремонту, зміцнювати підвісні стелі необхідно заздалегідь.Візуально

Якщо простір не відрізняється простором, можна використовувати дизайнерські прийоми зонування простору: за допомогою різних матеріалів для стін та підлоги, відтінків і текстур.

Зонування в інтер’єрі квартири з відкритим плануванням можна організувати за допомогою “методу різних рівнів” – стелі та підлоги. Для цього необхідно спорудити багаторівневий стелю і/або подіум, в залежності від смаку і у відповідності з розмірами зон.

Відкрите планування квартири може бути розмежована за допомогою меблів. Розгорнути диван спинкою по відношенню до кухні, або поставити на кордоні кухні-їдальні і вітальні барну стійку, підшукати ефектні дизайнерські стелажі-стійки – найпоширеніші прийоми в зонуванні простору.

Як вибирати стиль, меблі та оздоблювальні матеріали

Щоб простір виглядав гармонійним, потрібно визначитися з майбутнім стилем дизайну інтер’єру. Найбільш доречним тут буде сучасний, скандинавський або лофт.

Класика припускає якийсь аристократизм, а кухня – це, все-таки підсобне приміщення. Етнічні варіанти також не надто добре вписуються в принцип відкритого планування, оскільки не завжди вдається грамотно вписати в стиль інтер’єру газову плиту або холодильник.

Якщо все-таки виникає бажання наповнити простір з відкритим плануванням національними або традиційними мотивами, постарайтеся, щоб з боку вітальні відкривався мінімальний вид на кухню, або ж був повністю виключений.

При виборі меблів для різних зон (вітальні, кухні, їдальні), зверніть увагу на те, як поєднуються між собою окремі предмети і колекції. Особливо це стосується корпусних меблів. Один з елементів декору обов’язково повинен повторюватися. Це може бути матеріал, поєднання відтінків або форма.

При виборі оздоблювальних матеріалів кожна зона може бути унікальною. Але на кордонах зон не повинно бути яскравих контрастів або абсолютно непорівнянних матеріалів, від чого може виникнути візуальний дискомфорт.

Декоративні акценти

Ефектним декором можна позначити “центр” об’єднаного простору або окрему зону. Це може бути масштабна конструкція акваріума, стіни з водоспадом або камін – все, що притягує погляд.

Інший, менш витратний прийом – ефектні оздоблювальні матеріали в зоні вітальні. Яскраві або незвичайні шпалери, декоративна штукатурка або камінь, на тлі яких м’які меблі буде виглядати особливо привабливо.

Вибираючи декор для стін (картини, дзеркала тощо), для об’єднаної частини квартири, краще дотримуватися лаконічності, ніж надлишку і різноманітності. Якщо тут вже є великий домінуючий елемент декору, все інше краще звести до мінімуму або підбирати в точній відповідності з ним. Навіть якщо мова йде про різних зонах.
Освітлення

Зонування квартири з відкритим плануванням може бути підтримана різними світловими сценаріями і різноплановим освітленням. У такому просторі можна передбачити різні по інтенсивності і яскравості джерела освітлення, які будуть використовуватися за потреби.

У просторі з відкритим плануванням немає місця принципово темних кутах, в яких світло не потрапляє ніколи. Тому правильно оцініть кількість природного освітлення з вікон і сплануйте світильники на більш віддалених ділянках.

Декоративним світлом можна підкреслити як великі конструкції та елементи, так і невеликі ефектні деталі, наприклад, ніші.
Холи і передпокій в такій квартирі

Територію входу бажано розділити на дві частини, подібно до того, як це роблять для приватного будинку. Найближча зона до вхідних дверей – це власне передпокій. Тут організовується зберігання верхнього одягу і взуття, а також куточок з дзеркалом і полицями і, можливо, пуфом. Вибір матеріалів та декору для цієї зони обмежений лише її розмірами і вашою фантазією, а оптимальний матеріал для підлоги – плитка.

Друга частина – це межа між об’єднаним простором і передпокою, а її продовження (коридор або хол) веде в приватну частину будинку. Про те, як відділити цю частину передпокою від об’єднаної території читайте вище в розділі про способи зонування. Найоптимальніший варіант – декоративні перегородки.
Санвузли в квартирі з відкритим плануванням

Тут зовсім коротко. Оптимальний варіант – два санвузли: гостьовий і хазяйський.

Перший бажано розташовувати так, щоб двері в нього не було видно з відкритої частини, тобто ближче до вхідних дверей. Іноді заради цього варто зробити вибір на користь декоративної перегородки.

Другий – більший за розміром – споруджують неподалік від приватної частини квартири, поруч зі спальнями і гардеробом.

Ось і все найголовніше, що вам бажано знати про зонування та декорі квартири, якщо вам подобається відкрита планування в її гостьової частини. Нехай цей вибір забезпечить вам оптимальний комфорт, а вашому житлу ефектний вигляд!