Вітальня – це “обличчя” будинку і сама багатофункціональна кімната. Тут ми приймаємо гостей, відпочиваємо вечорами і збираємося всією родиною. Саме тому, створюючи її інтер’єр, важливо пам’ятати про гармонійність стилю і комфорту.

Зміст:

 • Розміри і пропорції вітальні
 • Візуальні враження – вільний / зайнятий простір
 • Розташування та вибір меблів
 • Зонування – основна та додаткові зони
 • Декорування вітальніЕлітна вітальня – це найчастіше “територія презентації”. Адже для відпочинку є і інші кімнати, а ця призначена для того, щоб виробляти найкраще враження. Вона повинна розповісти про вимогливому смаку господарів і їх високий соціальний статус. При роботі з дизайнером обговорення інтер’єру елітної вітальні повинне стати одним з головних питань.

Всі пріоритетні моменти, що стосуються оформлення, можна розділити на 3 частини:

 • планування вітальні в будинку
 • стиль
 • показники статусу.

У цьому випуску ми поговоримо про те, якою має бути планування вітальні.

Якщо вам здається, що це – очевидна річ, не поспішайте переходити до інших тем: те, про що ви тут дізнаєтесь, часом навіть незнайоме професійним дизайнерам. Є правила жанру, за якими працює весь цивілізований світ, так чи інакше пов’язаний із створенням елітних інтер’єрів. Саме ці прийоми ми тут і розповімо.

Розміри і пропорції в дизайні елітних віталень?

На відміну від вітальні в звичайній квартирі, в елітній існує ряд правил і обмежень. Якщо ви бажаєте, щоб ваша головна кімната будинку виглядала гідно, – бажано їх враховувати.

Найважливіше правило – розміри вітальні: не менше 35 кв. м для квартири і не менше 50 кв. м – для приватного будинку. Співвідношення довжини і ширини – наближається до квадрата (тобто приблизно рівні). Можна мати невелику або неправильної форми спальню, кабінет, кухню, але простора і “гармонійно складена” вітальня – святе діло. При цьому допускаються будь-які вигнуті перегородки, що додають або відсікаючі частина площі від “квадрата”.

Візуальні враження

“Простір” – це не тільки розміри вітальні, але і співвідношення вільних і зайнятих ділянок підлоги в пропорції не менше 1:1 (більш оптимально 2:1). Тобто простір для пересування по вітальні повинне бути не менше, а краще більше, ніж площа підлоги, яку займає вся меблі. Оптимальне співвідношення – 2:1 для відкритих інтер’єрів і 3:1 для ізольованих кімнат. Про те, чому це важливо, – трохи нижче.

Ще один момент, особливо важливий у разі, коли площа вітальні не надто велика, а висота стель менше 3 м. Мова йде про великих вікнах, яких повинно бути хоча б два – для квартири і три – для приватного будинку, можливо, на різних стінах.

Якщо розміри вітальні кімнати дозволяють запланувати вихід на балкон або терасу, – особливо ефектно виглядає панорамне скління (від підлоги або на висоті 40-50 см від підлоги до стелі (з вирахуванням відстані для розміщення шторного карниза). Хоча у випадку з квартирою – це, швидше, питання вибору забудовника, а для приватного будинку “гідні” розміри вікон можна закласти з самого початку, при створенні проекту.

Розташування та вибір меблів – з чого почати?

Визначившись з питанням, яка повинна бути площа вітальні, поговоримо про розташування меблів і зонування. Простір, про який ми говорили раніше, необхідний, з одного боку, для візуального враження солідності, з іншого – для комфорту рівня “люкс”. Останнє передбачає 2 моменти:

 • у вітальні правильно розподілена по зонам вся необхідна меблі,
 • кілька людей (власників або осіб) мають можливість вільно переміщатися по кімнаті в різних напрямках, не заважаючи один одному.

Саме для цього потрібні такі оптимальні розміри вітальні і співвідношення вільної-зайнятої площі підлоги, про яку йшлося вище.

Громадяни з більш скромними доходами і уявленнями про комфорт зазвичай вибирають меблі для вітальні, керуючись правилами “подобається”, “підійде за габаритами” і “вкладається у виділений бюджет”.

Серед досвідчених власників солідного житла прийняті інші мірки. Зрозуміло, що питання габаритів і ціни відпадають в принципі. А ось з питанням “подобається” не все так просто, як може здатися на перший погляд.

Як вже не раз говорилося в наших статтях про елітному інтер’єрі, він обов’язково передбачає ретельну продуманість всіх деталей. Саме тому купувати меблі лише з точки зору привабливості – не самий правильний підхід. Майже напевно у вас є дизайнер, який продумує всі деталі інтер’єру. Тим не менш, вам корисно буде дізнатися, що повинне вийти у результаті.

Отже, починати придбання меблів в елітний інтер’єр вітальні треба не з перегляду каталогів, сайтів, шоу-румів, а з банального опису того, як ви уявляєте собі:

 • (а) вечір звичайного дня, проведений у вашій вітальні;
 • (б) вечір з прийомом гостей, в тому кількості, як це прийнято у вашому колі.

Погодьтеся, дії людей, маршрути їх руху по вітальні і використання меблів явно відрізняється в цих ситуаціях. Саме тому ви повинні передбачити абсолютний комфорт в обох випадках.

Ця задача вирішується вибором оптимальної ширини вітальні і її зонуванням: комфортний відпочинок для господарів + гідний прийом для гостей. Має сенс поміркувати над тим, меблі потрібно в кожному випадку. Тим більше якщо мова йде про відкритому плануванні та оптимальні розміри кухні вітальні повинні передбачити незалежність кожної із зон.

Зонування – смисловий центр і можливі локальні зони

Відпочинок господарів – це звичні вечірні традиції, які передбачають розслаблення, зручність і улюблений вид відпочинку, який, втім, може змінюватись за настроєм або сезону. Це проведення часу можна взяти за основу композиційного центру.

Відпочинок і спілкування тут неможливо уявити без дивана і крісел. А смисловим центром може стати, наприклад, домашній кінотеатр. Це “спільна територія”, вона повинна бути максимального по відношенню до інших розміру і розташовується в центральній частині вітальні.

Крім того, вітальні елітних будинків передбачають також локальні зони – згідно з тим, як ви уявляли собі варіанти проведення часу у вітальні.

Наприклад, у вашій вітальні (або на кордоні з нею: якщо вітальня – частина “відкритого плану”) може розташовуватися також обідній стіл, якщо не передбачена окрема їдальня. Це інша зона, для якої знадобиться певна меблі, вільний навколишній простір і стильової декор. Оптимальні розміри вітальні їдальні в цьому випадку потрібно вибирати з урахуванням площі передбачуваної обідньої зони.

Наступна зона, яку включає інтер’єр вітальні в елітних будинках – додаткове місце для розміщення гостей, наприклад, пара окремих крісел або міні-канапок. Це надає можливість більш відокремленого спілкування на відстані від галасливої компанії, але в межах однієї кімнати.


Якщо дозволяє розмір оптимальної вітальні, м’які меблі в цій частині кімнати можна також розташувати навколо смислового центру, сприяє тихому спілкуванню або самоти власників будинку в будні дні, якщо не передбачено особистий кабінет. З цією роллю відмінно справляється камін, маленький зимовий сад, міні-бібліотека або експозиція колекцій (не картин).

Ще один варіант створення локальної зони для невеликої кількості гостей, який пропонує елітний дизайн вітальні, – домашній бар. При наявності окремої їдальні і вітальні достатніх розмірів, він чудово доповнює “територію особистого усамітнення”, створюючи комфорт вже не для пари гостей, а з розрахунком на їх більшу кількість.

Найкраще розподілити дві локальні зони по різні сторони від “центральної”. Якщо у вас передбачений еркер, – це найкраще місце для розташування однієї з локальних зон.

Елемент, якому не місце в елітній вітальні, навіть якщо дозволяють розміри вітальні в приватному будинку, – об’ємні системи зберігання (шафи й стелажі), якщо тільки в них не розміщуються колекційні предмети.

Декор в елітної вітальні

Крім правильного розміщення меблів, вітальня кімната в елітних будинках завжди повинна мати “декоративний центр”. Це не картини, дзеркала та інші невеликі прикраси. Мова йде про великому предметі або композиції, які привертають і утримують увагу. На відміну від невеликих прикрас, які за бажанням можна легко замінити, цей декоративний центр присутній постійно, і його необхідно враховувати при створенні планування елітної вітальні.

Він не несе функціонального навантаження, а служить тільки для прикраси, це найефектніший предмет в кімнаті, а часом – і у всьому інтер’єрі. Його масштаб потрібно враховувати, підбираючи оптимальний розмір вітальні в приватному будинку.

З роллю декоративного акценту може справлятися:

 • складна архітектурна композиція, наприклад, створена за принципом класичної ротонди,
 • великий вітраж, авторський розпис або дуже ефектна ніша з екзотичними квітами,
 • акваріум або міні-водоспад,
 • об’ємна колекція незвичайних предметів,
 • велика раритетна картина або скульптура,
 • особливо вражаюча оздоблення, що обрамляє функціональні предмети (наприклад, камін або домашній кінотеатр).Присутність у вашій вітальні декоративного центру – явний показник того, що інтер’єр створювався за всіма правилами елітного жанру і обрана оптимальна площа вітальні. А якщо він до того ж справляє незабутнє враження на гостей вдома, – це гарантія того, що серед інших інтер’єрів подібного рівня ваш буде сприйматися як особливий і унікальний.