• Чому вільне планування популярна?
 • Особливості відкритого планування
 • Зонування простору – як?
 • Що входить в дизайн-проект?

Дизайн вільного планування: що потрібно знати, щоб жити в комфорті

Типові квартири сьогодні перестали вважатися чимось незмінним, власники активно переробляють їх під власні потреби. Але отримати бажане не завжди вдається. Забудовники панельних і монолітних будинків надають можливість придбати квартиру з відкритим плануванням, яка дозволить створити найбільш зручний індивідуальне простір.

Стати власником такої нерухомості і відразу вселитися – не вийти. Тут потрібно виконати капітальне облаштування порожнього бетонного приміщення з влаштуванням міжкімнатних стін. Зробити це найбільш розумно і у відповідності з будівельними нормами допоможе досвідчений дизайнер інтер’єрів.

Чому вільне планування популярна?

Основні недоліки типових квартир:

 • маленький метраж;
 • близько третини площі віддається коридорами;
 • відсутність ізольованою вбиральні;
 • малогабаритні кухні;
 • невелика площа санвузлів.

Проекти інтер’єру вільного планування позбавлені цих мінусів і спрямовані на раціональне використання наявної площі. При їх створенні проектується кілька варіантів зонування приміщень, щоб вітальня, спальні, дитячі, гардеробна кімната, кабінет розташовувалися найбільш зручно для життя.

Психологічно наявність стін в кімнаті пригнічує, площа з відокремленими приміщеннями здається значно тісніше, ніж ті ж квадратні метри у відкритому варіанті.

Квартира-студія з максимально вільним простором добре підходить для одинака або подружжя без дітей. Але і більш повні сім’ї зовсім не зобов’язані перегороджувати весь інтер’єр: досить об’єднати передпокій, вітальню і кухню, щоб зітхнути вільніше.

Приклад дизайн-проекту квартири з вільним плануванням

У нашому прикладі дизайн вільного планування чотирикімнатної квартири розрахований на сім’ю з двома дівчатками. Тут виділені ізольовані спальні кімнати для батьків і кожної з дочок, а громадська частина вирішена в єдності вітальні і кухні. Рух по перетікає просторовим обсягами починається від самої передпокою.


Особливості відкритого планування

В такому житлі спочатку або зовсім відсутні перегородки, або їх мінімальну кількість. Наприклад, це може бути бетонна коробка з одним несучим пілоном. Обмежують приміщення зовнішні і міжквартирні стіни. Головний плюс дизайну вільного планування – можливість здійснити планування без демонтажу несучих конструкцій.

У рекламних проспектах по нерухомості подібний варіант підносять як повну свободу дій при формуванні площі за власним смаком.

Проте будівельні правила ніхто не відміняв:

 • не можна об’єднувати балкон з кімнатою, розбираючи несучу стіну між ними;
 • не можна переносити або розширювати санвузол без погодження;
 • монтаж дверного отвору в несучій конструкції можливий при технічному вирішенні забудовника;
 • перенесення санвузла або вентиляційного короба вимагають розробки спеціального проекту та його затвердження в жилинспекции.

Щоб інтер’єр вільного планування був створений за всіма нормами і офіційно узгоджений, варто звернутися в дизайн-студію, яка має досвід вирішення подібних питань. Затвердивши проект, можна спокійно приступати до будівельних та оздоблювальних робіт.

Фігурна арка у згаданому проекті квартири виконана повністю з гіпсокартону. Універсальність цього матеріалу дозволяє створювати самі незвичайні об’єкти і офарблювати їх в бажаний колір.

Як зонувати відкритий простір?

Завдання дизайнера, який оформляє інтер’єр вільного планування, – продумати розташування приміщень і зон так, щоб забезпечити зручність пересування і максимальний доступ до кімнати природного світла.

Традиційні прийоми візуального збільшення – світлий монохромний фон, глянцеві фактури і дзеркала, яскраві акценти в точно визначених місцях. Використання закритих систем зберігання допоможе уникнути захаращення приміщень, що ідеально відповідає концепції зручною житловий середовища.

Кожна зона повинна виділятися і нести власну функціональну навантаження. Для гармонійного розмежування використовуються:

 • перегородки стаціонарні, мобільні, розсувні, прозорі або глухі;
 • перепад рівнів стелі або підлоги при русі з однієї зони в іншу;
 • оздоблювальні матеріали, що різняться за кольором або фактурі;
 • меблі – дивани, комоди, стелажі.

Формат дизайну вільного планування цілком дозволяє піти на планувальні експерименти. Всілякі дзеркала, подіуми, перегородки, ширми, фіранки насичують інтер’єр цікавими формами, лініями і контурами. На фото нижче представлено оформлення холу, де фантазійна хвиляста перегородка ділить хол на два коридори – у вітальню і у внутрішні приміщення. Контури кімнат теж округлі, їх дублюють вигнуті стельові ніші.

Що включає в себе планувальний проект?

Перед тим як приступати до обробки і оформлення інтер’єру для вільного планування, складається дизайн-проект з кресленнями. Сюди входять:

 • план з розмірами приміщення;
 • кілька варіантів планування, де показана розстановка меблів;
 • схеми демонтажу конструкцій (при необхідності) та зведення нових перегородок.

Планування розробляється на основі креслень БТІ, в яких вказані розміри, розташування кухні і мокрих зон. При проектуванні враховується склад сім’ї, побажання замовника за кількістю та призначенням приміщень, орієнтація по сторонам світу, вид з вікон. На початковому етапі обговорень дизайнери можуть запропонувати ескізи майбутньої обстановки, щоб чіткіше позначити просторову композицію.

***

Вільне планування в дизайні інтер’єру – це можливість експериментів з опорою на жорсткі правила. Спосіб реалізувати свої уявлення про комфорт та естетику в союзі з фахівцями. Проект чотирикімнатної квартири демонструє привабливість роботи з незвичайними обсягами, підтриманими світловими і колірними акцентами.